Kalendarium

Green

Ogród Sprawiedliwych – czwarta edycja upamiętnień

05.06.2017

Ogród Sprawiedliwych – czwarta edycja upamiętnień

05.06.2017

Natalia Gorbaniewska, Jan Jelinek i Roberto Kozak to kolejni uhonorowani tytułem Sprawiedliwego. W poniedziałek 5 czerwca o godz. 12.00 w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych na skwerze im. gen. Jana Jura-Gorzechowskiego zostaną posadzone poświęcone im drzewa i odsłonięte pamiątkowe kamienie. Uroczystość poprowadzi Jerzy Kisielewski, a wezmą w niej udział rodziny uhonorowanych: syn i wnuk Natalii Gorbaniewskiej – Jarosław Gorbaniewski i Artur Zedanja, w imieniu rodziny Jana Jelinka przyjadą Mirosław i Wiera Jelinkowie, a ze strony Roberto Kozaka pojawią się przedstawiciele ambasady Chile – Lorena Guzmán Núñez, Chargé d'Affaires oraz Javier Foxon, Szef Sekcji Politycznej Ambasady.

Po uroczystości zostaną ogłoszone wyniki pierwszego etapu konkursu Fundacji Służby Rzeczypospolitej i Domu Spotkań z Historią „Pójść za księdzem Zieją". Uroczystościom w Ogrodzie towarzyszyć będzie inauguracja wirtualnej wystawy „Sprawiedliwi bez granic. Działania na rzecz godności i praw człowieka" zrealizowanej przez Muzeum POLIN w partnerstwie z Domem Spotkań z Historią. Wystawa przedstawia 28 postaci i organizacji, które w różnych czasach i miejscach na świecie odrzuciły poczucie bezradności i podjęły inicjatywę. Są wśród nich zarówno osoby uhonorowane w Ogrodzie, jaki i współcześni Sprawiedliwi, którzy mierzą się ze skutkami trwającej w Syrii wojny domowej i losem uchodźców.

Pierwszy polski Ogród Sprawiedliwych powstał w 2014 roku z inicjatywy Domu Spotkań z Historią i włoskiej Fundacji Gariwo, przy wsparciu Burmistrza Dzielnicy Wola. Dotychczas uhonorowani: Marek Edelman, Magdalena Grodzka-Gużkowska, Jan Karski, Antonia Locatelli, Tadeusz Mazowiecki, Anna Politkowska, Petro Hryhorenko, Nelson Mandela i Hasan Mazhar, Władysław Bartoszewski, Witold Pilecki, Jan Zieja.


Warszawski Ogród Sprawiedliwych

skwer Generała Jana Jura-Gorzechowskiego,
01-023 Warszawa
Kontakt:
Anna Ziarkowska
Kierowniczka Działu Edukacji DSH
Sekretarz Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych
kontakt: +48 22 255 05 26 / a.ziarkowska@dsh.waw.pl
Partnerem strategicznym warszawskiego Ogrodu Sprawiedliwych jest Bank BNP Paribas
BNP Paribas