Kalendarium

Green

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych – cykl spotkań w DSH

06.03.2013 - 10.03.2013

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych – cykl spotkań w DSH

06.03.2013 - 10.03.2013

6 marca 2013 po raz pierwszy będziemy obchodzić – ustanowiony decyzją Parlamentu Europejskiego w 2012 roku – Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych. Z tej okazji Dom Spotkań z Historią organizuje w dniach 6–10 marca cykl wydarzeń: debatę, pokazy filmowe i warsztaty familijne (wstęp wolny) oraz koncert fortepianowy na Zamku Królewskim w Warszawie (wstęp tylko za zaproszeniami). Współorganizatorami wydarzeń są: Muzeum Historii Żydów Polskich, Zamek Królewski w Warszawie i Media Kontakt. Twórcy idei Europejskiego Dnia Pamięci za Sprawiedliwych uważają osoby, które ryzykowały własnym życiem, aby ocalić innych oraz tych, którzy występowali w obronie ludzkiej godności w okresie totalitaryzmu nazistowskiego i komunistycznego, w czasie ludobójstw i masowych mordów oraz wszystkich zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych w XX wieku. Inicjatorem ustanowienia tego święta jest działająca we Włoszech Fundacja Światowy Las w skrócie GARIWO (www.gariwo.net), współpracująca od lat z Domem Spotkań z Historią. Pojęcie „Sprawiedliwy”, użyte zostało po raz pierwszy w Memoriale Yad Vashem, z biegiem lat nabrało uniwersalnej wartości. W ostatnich latach powstały – lub są w budowie – Ogrody Sprawiedliwych m.in. w Armenii, Bośni, Rwandzie, Włoszech i Francji. Ustanowienie tego święta w Polsce może być zachętą do tworzenia Ogrodów Sprawiedliwych również w naszym kraju. W Polsce został powołany Komitet Honorowy Obchodów Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych na czele, którego stanął premier Tadeusz Mazowiecki. Zebranie komitetu skupiającego przedstawicieli świata kultury, sztuki i nauki odbędzie się 6 marca 2013 w Domu Spotkań z Historią (wydarzenie zamknięte).

HARMONOGRAM IMPREZ

  • 6.03 (środa), 18.00: dyskusja

Czy pojęcie Sprawiedliwego można rozszerzyć poza doświadczenie Holocaustu, kogo uznać za Sprawiedliwego? W dyskusji udział wezmą: Halina Bortonowska (Helsińska Fundacja Praw Człowieka), prof. Paweł Śpiewak (Żydowski Instytut Historyczny) i Paweł Smoleński („Gazeta Wyborcza”). WSTĘP WOLNY Organizator: DSH

  • 9.03 (sobota), 13.00–15.00: pokaz filmów cz. I

Na podobieństwo Jacka (2000, 54’), reż. Andrzej Titkow Jacek Kuroń, legenda opozycji demokratycznej w Polsce, opowiada o swoich doświadczeniach, poglądach, decyzjach i dokonaniach. W filmie wystąpili również jego syn Maciej, brat Andrzej, Lechosław Goździk, Seweryn Blumsztajn, Marek Edelman i Joanna Szczęsna. Pseudonim Jan Nowak (2004, 54’), reż. Joanna Kessler-Chojecka Historia życia Jana Nowaka-Jeziorańskiego polskiego polityka, żołnierza i kuriera Armii Krajowej, działacza społecznego i dziennikarza, który przez wiele lat kierował Radiem Wolna Europa. W filmie wystąpili Jan Nowak-Jeziorański, John Adams, Władysław Bartoszewski, Zbigniew Brzeziński, Paula Dobriansky, Daniel Fried, Paul Henze, Krystyna Miłotworska-Hilary. WSTĘP WOLNY Organizatorzy: Media Kontakt, DSH

  • 9.03 (sobota), 15.00: warsztaty familijne

Zapraszamy rodziców i opiekunów wraz z dziećmi (w wieku do 12 lat) do udziału w warsztatach familijnych, podczas których dowiemy się kim są Sprawiedliwi, odkryjemy jak człowiek staje się bohaterem oraz w jaki sposób możemy sprawić, by bohaterowie stali się nieśmiertelni. WSTĘP WOLNY Organizatorzy: Muzeum Historii Żydów Polskich i DSH.

  • 9.03 (sobota), 18.00: koncert fortepianowy Janusza Olejniczaka (impreza zamknięta)

Organizator: DSH, Muzeum Historii Żydów Polskich, Zamek Królewski w Warszawie.

  • 10.03 (niedziela), 13.00–15.00: pokaz filmów cz. II

Bartoszewski. Droga (2012, 71’), reż. Artur Więcek Polityk, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny, historyk, były więzień Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, więzień polityczny w czasach stalinizmu, minister, senator, sekretarz stanu, mistrz – trudno uwierzyć, ale to wszystko dotyczy jednej osoby – człowieka niezwykłego – Władysława Bartoszewskiego. Jego życie to nieustanna droga człowieka, który walczy o Polskę. Prorok, ks. Jan Zieja (2010, 52’), reż. Paweł Woldan Życiorys księdza Jana Ziei – duchownego, działacza społecznego, publicysty, kapelana w wojnie 1920 roku i kampanii wrześniowej 1939, kapelana Szarych Szeregów i AK, uczestnika Powstania Warszawskiego, działacza opozycji w PRL, współzałożyciela KSS KOR. Na film składają się fragmenty tekstów autorstwa ks. Ziei, archiwalne zdjęcia i wspomnienia osób, które znały księdza.

WSTĘP WOLNY.


Warszawski Ogród Sprawiedliwych

skwer Generała Jana Jura-Gorzechowskiego,
01-023 Warszawa
Kontakt:
Anna Ziarkowska
Kierowniczka Działu Edukacji DSH
Sekretarz Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych
kontakt: +48 22 255 05 26 / a.ziarkowska@dsh.waw.pl
Partnerem strategicznym warszawskiego Ogrodu Sprawiedliwych jest Bank BNP Paribas
BNP Paribas