Trzecia edycja upamiętnień w Ogrodzie Sprawiedliwych

21 czerwca (wtorek) 2016 o godz. 12.00 w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych na skwerze im. gen. Jana Jura-Gorzechowskiego na Muranowie zostaną posadzone drzewa i odsłonięte pamiątkowe kamienie poświęcone: Władysławowi Bartoszewskiemu, Witoldowi Pileckiemu i księdzu Janowi Ziei.  Kamienie odsłonią bliscy i przyjaciele Sprawiedliwych.  Więcej informacji w zakładce PROGRAM

6 marca 2016, w Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych, podczas gali w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Dom Spotkań z Historią już po raz trzeci ogłosił nazwiska osób uhonorowanych tytułem Sprawiedliwego. Są to: Władysław Bartoszewski, Witold Pilecki i ksiądz Jan Zieja. Na wiosnę na skwerze generała Jana Jura-Gorzechowskiego zostaną posadzone kolejne drzewka Sprawiedliwych i odsłonięte pamiątkowe kamienie. Galę uświetniły koncerty fortepianowe Łukasza Krupińskiego oraz Jekateriny i Stanisława Drzewieckich. Więcej informacji o tegorocznych uhonorowanych oraz gali w zakładce PROGRAM WYDARZEŃ.

EUROPEJSKI<br />DZIEŃ PAMIĘCI<br />O SPRAWIEDLIWYCH
EUROPEJSKI
DZIEŃ PAMIĘCI
O SPRAWIEDLIWYCH

O idei projektu

Inicjatorem ustanowienia Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych jest działający we Włoszech i współpracujący od lat z Domem Spotkań z Historią Komitet Ogrodu Sprawiedliwych (GARIWO) z siedzibą w Mediolanie, który we współpracy z wieloma organizacjami międzynarodowymi zbierał podpisy pod apelem o ustanowienie Europejskiego Dnia Sprawiedliwych w dniu 6 marca. Nie jest to data przypadkowa i odnosi się również do polskiej historii: jest to data śmierci Mosze Bejskiego (urodzonego w Działoszycach, niedaleko Krakowa) – inicjatora Ogrodów Sprawiedliwych w Jerozolimie oraz współtwórcy definicji „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Apel o ustanowienie Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych wsparły liczne autorytety m.in. Umberto Eco, Dario Fo, Władysław Bartoszewski, Tadeusz Mazowiecki. W celu spopularyzowania idei, a zarazem wsparcia dla pozytywnej decyzji europarlamentu 30 marca 2012 roku stołeczny Dom Spotkań z Historią zorganizował uroczysty koncert na Zamku Królewskim w Warszawie, w którym udział wzięli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, eurodeputowani, a także reprezentanci elit politycznych i kulturalnych.

Inicjatywa mająca na celu zmobilizowanie opinii publicznej, by Europejski Dzień Sprawiedliwych zyskał poparcie we wszystkich krajach Unii. W jej wyniku Parlament Europejski 10 maja 2012 r przyjął większością głosów rezolucję ustanawiającą dzień 6 marca Dniem Pamięci o Sprawiedliwych.

Pliki pdf

  • Oświadczenie pisemne w sprawie wsparcia dla ustanowienia Europejskiego dnia pamięci o Sprawiedliwych:  oswiadczenie.pdf